Jautājumi un atbildes par dzīvības apdrošināšanu

Publicēts: 20.04.2020.

Vīrusa COVID-19 radītās svārstības finanšu tirgos daudzos no mums rādījušas bažas par saviem ilgtermiņa uzkrājumiem, tostarp arī par dzīvības apdrošināšanu ar uzkrājumu veidošanu. Arī mēs, ERGO, saņemam daudz jautājumu no saviem klientiem.

Šobrīd mūsu klienti visbiežāk interesējas par dzīvības apdrošināšanu ar uzkrājumu ieguldījumu fondos, kas ir cieši saistīta ar ieguldījumiem finanšu tirgos – akcijās un obligācijās. Savukārt finanšu tirgi pēc būtības ir cikliski un ieguldījumu vērtība var pieaugt vai samazināties. Jo vairāk ieguldījumu portfelī ir akciju, jo lielākas ir ieguldījumu vērtības svārstības.


Dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu veidošanu fondos pārsvarā ir ilgtermiņa ieguldījumu produkts, kur izvēlētajai ieguldījumu stratēģijai vajadzētu būt konsekventai un nemainīgai ilgākā laikā neatkarīgi no fondu tirgus svārstībām. Izņēmums ir gadījums, kad polise tuvojas termiņa beigām, tad labākā prakse rāda, ka ir vēlams pakāpeniski samazināt akciju īpatsvaru, lai nodrošinātos pret fondu svārstībām tieši apdrošināšanas polises beigās.


Esam apkopojuši vairākas atziņas, kas var noderēt pārdomām par ieguldījumiem:

  • Svarīgāka ir ieguldījumu fondu vērtība polises beigās, nevis polises darbības laikā.
  • Pēdējos gados, kad polise termiņš tuvojas beigām, ir vērts apsvērt iespēju pakāpeniski samazināt akciju īpatsvaru un attiecīgi palielināt obligāciju īpatsvaru savā ieguldījumā, lai pasargātu sevi no straujām ieguldījumu svārstībām.
  • Ja drīzumā beigsies polise un izvēlētie ieguldījumu fondi ir strauji kritušies, tad ir iespēja pagarināt polisi ar mērķi nepiefiksēt izveidojušos zaudējumu, bet gaidīt tirgus pieaugumu. Ekonomika ir cikliska, un kritumi vienmēr mīsies ar kāpumiem, bet diemžēl neviens precīzi nezina, cik ātri notiks šīs izmaiņas.
  • Lēmumu par ieguldījumu fondu maiņu nedrīkst pieņemt uz emocionāliem apsvērumiem, raugoties tikai uz ieguldījumu fondu kritumu, bet gan izvērtējot savu ilgtermiņa riska toleranci,  ieguldījumu termiņu un mērķi.
  • Ja tiek veiktas patstāvīgas regulāras iemaksas (piemēram, ikmēneša), tad tas ir lielisks mehānisms, kas palīdz izlīdzināt lejupejoša tirgus ietekmi.
  • Svarīgi, lai ieguldījumu portfelis būtu pietiekoši diversificēts un sastāvētu no vairākiem fondiem. ERGO piedāvātās ieguldījumu programmas sastāv no vairākiem fondiem un pat visaktīvākajā ieguldījumu programmā nav 100% akciju īpatsvars, bet 75%.

Piemēram, apskatot 2008. gada lielo finansiālo krīzi, mēs varam redzēt situāciju, ka, izvēloties pārdot akcijas krīzes laikā, saskarsimies ar zaudējumiem, kas nenotiktu, ja tiktu pieņemts lēmums nogaidīt un izņemt līdzekļus  pēc vairākiem gadiem.


Esam apkopojuši atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par dzīvības apdrošināšanu, ar kurām aicinām iepazīties šeit
 

Šajā lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Turpinot lapas apmeklējumu jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Vairāk par mūsu sīkdatņu lietošanas politiku lasiet šeit.