Savlaicīgi un regulāri no sniega neattīrīti ēku jumti apdraud gan garāmgājējus, gan var izraisīt ēkas jumta iebrukšanu

Publicēts: 16.02.2020.

Šī gada sniegotā ziema ļauj baudīt pasakainas ainavas un ziemas sporta veidus. Tomēr ievērojamais sniega daudzums sagādā papildu darbu un rūpes gan privātmāju īpašniekiem, gan citu ēku apsaimniekotājiem, cenšoties regulāri attīrīt ne tikai ietves, bet arī ēku jumtus no sniega. Paļaušanās uz to, ka, iestājoties atkusnim, sniegs no ēku jumtiem pats nokusīs, apdraud gan garāmgājējus, gan ietvju malās novietotās automašīnas, gan arī ēku jumtu izturību un uz tām izvietotās komunikācijas. Lai pasargātu gan sevi, gan līdzcilvēkus no iespējamām nelaimēm, apdrošināšanas sabiedrība ERGO aicina ēku īpašniekus regulāri apsekot ēkas un savlaicīgi attīrīt ēku jumtus no sniega, negaidot atkusni.

Lai gan vairums privātmāju īpašnieku un ēku apsaimniekotāju godprātīgi un apzinīgi rūpējas par ēku jumtu attīrīšanu no sniega un lāstekām, negaidot atkušņa iestāšanos un ievērojot normatīvajos aktos noteiktās prasības, ERGO praksē ir bijis ne viens vien gadījums, kad no ēkas krītošs sniegs ir bojājis ceļa malā novietotas automašīnas. Šādu negadījumu rezultātā KASKO apdrošināšanas ietvaros izmaksāto apdrošināšanas atlīdzību summas par automašīnas bojājumiem svārstās no pāris simtiem eiro līdz pat vairākiem tūkstošiem eiro. 


“Ik gadu saņemam neskaitāmus KASKO atlīdzību pieteikumus par krītošu sniega vai ledus gabalu radītājiem bojājumiem automašīnām. Piemēram, šogad kādai 2009. gada Volkswagen automašīnai no blakus esošās ēkas krītošais sniegs bojāja vējstiklu un motora pārsegu. Tā kā automašīna bija apdrošināta, tad tās saimniekam vējstikla nomaiņa nesagādāja neparedzētus tēriņus. KASKO apdrošināšanas ietvaros ERGO atlīdzināja izdevumus par vējstikla nomaiņu un motora pārsega remontu gandrīz tūkstoš eiro apmērā. Kādam citam ERGO apdrošinātam 2018. gada BMW markas transportlīdzeklim, kas bija novietots industriālajā teritorijā, uz motora pārsega uzkrita nojume, kas neizturēja sniega slodzi. Par automašīnai radīto bojājumu novēršanu vēl tiek gaidīta izdevumu tāme no autoremonta darbu veikšanas uzņēmuma. Arī no kravas transportlīdzekļiem nenotīrīts sniegs var bojāt citus transportlīdzekļus, kas piedalās ceļu satiksmē. Šī gada februārī ERGO atlīdzināja remontdarbu izmaksas trīs tūkstošu eiro apmērā par bojājumiem, kas tika radīti kādam kravas transportlīdzeklim, kad, braucot pa ceļu, no priekšā braucoša cita kravas transportlīdzekļa krita ledus gabals”, stāsta Ilze Andersone, ERGO Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktore.

 

Tomēr daudz svarīgāk ir tas, ka regulāra ēku jumtu neattīrīšana no sniega apdraud garāmgājējus. Īpaši bīstamas situācijas gājējiem veidojas atkušņa laikā, kad gaisa temperatūra paaugstinās līdz plus grādiem, un uz ēku jumtiem sakrājies sniegs sāk slīdēt no slīpajiem ēku jumtiem. Lai gan bieži vien teritorijas ap ēkām tiek norobežotas ar brīdinājuma lentēm, ne vienmēr tas ļauj izvairīties no bīstamām situācijām. Lai mazinātu līdzcilvēku apdraudējuma risku, ERGO speciālisti aicina ēku īpašniekus un apsaimniekotājus attīrīt no sniega ēku jumtus, negaidot atkušņa iestāšanos un brīdi, kad sniegs pats kusīs un slīdēs no ēku slīpajiem jumtiem.

Vienlaikus jāatzīmē, ka sakrājusies sniega sega uz plakana ēkas jumta, rada ne tikai papildu slodzi jumta izturībai, bet var arī izraisīt jumta iebrukšanu. Šādi jumti parasti ir ražošanas, noliktavu, kā arī tirdzniecības ēkām. “Diemžēl fizikas likumi ir nepielūdzami – sniega segas svars ievērojami pieaug tieši atkušņa laikā, gaisa temperatūrai svārstoties ap nulli, kā arī pēc lietus. Sniegs, piepildoties ar ūdeni, un pēc tam, piemēram, nakts stundās līdz ar temperatūras pazemināšanos, atkal sasalstot, kļūst cietāks un ievērojami smagāks. Tādēļ maldinošs ir uzskats, ka jumtiem visbīstamākais ir tikko sasnidzis sniegs. Tieši otrādi – lai gan atkusnī sniega daudzums nepalielinās, tā svars būtiski pieaug, un radītā slodze var sasniegt jumta izturībai kritisko robežu. No ēku slīpajiem jumtiem sniegs, visticamāk, slīdēs lejup, savukārt uz plakanajiem jumtiem, sniega svaram pieaugot, var pastāvēt jumta iebrukšanas risks, ja ēku apsaimniekotāji regulāri neseko līdzi sniega slodzei”, norāda Ilze Andersone, ERGO Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktore.

Rūpējoties par savu un līdzcilvēku drošību, ERGO speciālisti aicina gan privātmāju un daudzdzīvokļu namu, kā arī komerctelpu īpašniekus un apsaimniekotājus regulāri apsekot savus īpašumus, izvērtēt sniega slodzi uz ēku jumtiem un mazināt uz ēku jumtiem esošā sniega apdraudējumu, savlaicīgi notīrot sniegu no jumtiem vēl pirms atkušņa iestāšanās. Lai izvairītos no nopietniem negadījumiem, kā arī lai, tīrot sniegu, nebojātu jumta segumu un uz jumta izvietotās komunikācijas, jumts no sniega būtu jāattīra pēc iespējas ātrāk pēc tā uzsnigšanas. Normatīvajiem aktiem neatbilstoša ēku apsaimniekošana, tai skaitā savlaicīga ēku jumtu neattīrīšana no sniega, var būt iemesls apdrošināšanas atlīdzības summas samazinājumam vai atteikumam, ja zaudējums radies tiešā cēloņsakarībā ar apsaimniekošanas pienākumu nepildīšanu. 
Vienlaikus ERGO atgādina, ka, veicot sniega tīrīšanas darbus uz ēku jumtiem, jāievēro visi nepieciešamie drošības pasākumi, tai skaitā jāizmanto atbilstoši darba aizsardzības līdzekļi (jumta laipas, drošības āķi, drošas virves jumta tīrīšanai u.tml.). Visdrošākais veids ir jumta attīrīšanu no sniega uzticēt profesionāliem jumtu tīrītājiem. Savukārt gājējiem un arī automašīnu īpašniekiem jāņem vērā izvietotās brīdinājuma lentes, mēģinot izvairīties šķērsot attiecīgās vietas vai novietot savas automašīnas bīstamo vietu tiešā tuvumā. 

Papildu informācija: 
Agnese Grīnberga
ERGO Korporatīvās komunikācijas vadītāja
Tālr.: 67081941, mob. 22323988
E-pasts agnese.grinberga@ergo.lv

 

 

 

Šajā lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Turpinot lapas apmeklējumu jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Vairāk par mūsu sīkdatņu lietošanas politiku lasiet šeit.