Sākusies ērču sezona; saslimstība ar Laimas slimību augstāka nekā ar ērču encefalītu

05.04.2023.

Iestājoties siltākam laikam, +5 grādu temperatūrai, ik gadu aktivizējas ērces. Saslimstība ar ērču encefalītu pērn saglabājusies 2021. gada līmenī – Latvijā konstatēti 252 saslimšanas gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati. Savukārt apdrošināšanas sabiedrībā ERGO atlīdzību pieteikumi, kas saistīti ar ērču pārnēsātām saslimšanām, pagājušogad galvenokārt saņemti par Laimas slimību, pret kuru nav vakcīnas un kas saslimstības ziņā joprojām apsteidz ērču encefalītu.

“Aizvadītajā gadā pirmais ērces kodums, pēc kura ERGO tika pieteikta apdrošināšanas atlīdzība par ērču pārnēsātu slimību, bija aprīlī. Paredzam, ka līdzīgi būs arī šogad, jo ērču aktivitātes sezona ir tikko sākusies. Tas nozīmē, ka, dodoties dabā, kā arī atpūtā pilsētas parkos vai pludmalēs, jāatceras par drošības pasākumiem, kas palīdzēs izvairīties no ērču kodumiem un to pārnēsātajām slimībām. Šogad jau daudz dzirdēts par ērcēm, kas piesūkušās mājdzīvniekiem, tādēļ pēc pastaigām vēlams pārbaudīt to kažoku, jo ērces no suņa vai kaķa var viegli pārrāpot pie cilvēka. Tāpat aicinām neatlikt vakcinēšanos pret ērču encefalītu, taču vienlaikus jāņem vērā, ka vakcīnas pret Laimas slimību nav, tādēļ piesardzība jāsaglabā arī tiem, kas vakcinējušies pret encefalītu,” uzsver ERGO Atlīdzību regulēšanas departamenta direktore Ilze Andersone.

Pēc SPKC datiem, pērn Latvijas iedzīvotāji ar ērču encefalītu slimojuši tikpat daudz kā gadu iepriekš, bet saslimstība ar Laimas slimību nedaudz samazinājusies – reģistrēti 272 saslimšanas gadījumi, kas ir par 21 mazāk nekā 2021. gadā. Taču kopumā saslimstība ar Laimas slimību joprojām ir augstāka nekā ar ērču encefalītu. Pagājušogad reģistrēts arī viens ērlihiozes gadījums.

Gandrīz visas apdrošināšanas atlīdzības, kas 2022. gadā ERGO pieteiktas par ērču pārnēsātajām saslimšanām, bijušas saistītas tieši ar Laimas slimību. Vairākos atlīdzību pieteikumos cilvēki norādījuši, ka nemaz nav pamanījuši ērces piesūkšanos, taču pēc simptomu parādīšanās un analīžu veikšanas viņiem konstatēta Laimas slimība. Biežākais simptoms, kas par to liecinājis: sarkanu pleķu parādīšanās uz ādas. Vidējā atlīdzības summa, kas ERGO klientiem pērn izmaksāta par ārstēšanos no ērču pārnēsātajām slimībām, ir 600-700 eiro, bet daudzos gadījumos izmaksas sasniegušas 1000 eiro.

Kā atpazīt saslimšanu?

“Ērču encefalītu izraisa vīruss, un tas izpaužas ar gripai līdzīgiem simptomiem: drudzi, sliktu dūšu, galvassāpēm, jutību pret troksni un gaismu, kas, stāvoklim pasliktinoties, var attīstīties par meningītu – galvas smadzeņu apvalka iekaisumu. Laimas slimību izraisa baktērija, un tās sākotnējā pazīme var būt liels apsārtums (migrējošā eritrēma) ap ērces koduma vietu. Vēlāk var pievienoties drudzis, galvas un muskuļu sāpes, palielināti limfmezgli,” stāsta “Veselības centra 4” infektoloģe Una Caune

Vakcinācija, piesardzība un apdrošināšana

Gan bērniem, gan pieaugušajiem visdrošākais līdzeklis pret ērču encefalītu ir vakcinēšanās. “Vakcināciju pret ērču encefalītu var sākt jebkurā laikā,” norāda infektoloģe. “Tā sastāv no trīs vakcīnas devām, kuras tiek ievadītas saskaņā ar vakcinācijas kalendāru. Tikai pilns vakcinācijas cikls sniedz pilnvērtīgu aizsardzību pret saslimšanu ar ērču encefalītu. Vakcināciju iespējams veikt arī paātrinātā kārtībā – ar īsāku laiku starp vakcīnām. Pēc noteikta laika ir nepieciešams veikt revakcināciju. Diemžēl pret Laimas slimību vakcīnas nav, šajā gadījumā slimības risku mazināt var vienīgi izvairīšanās no ērces koduma,” skaidro U. Caune.

Pēc SPKC informācijas, bērni, kas deklarēti Latvijas teritorijās ar augstāko saslimstības līmeni, pret ērču encefalītu varēs vakcinēties bez maksas. Šogad tāda iespēja būs piecos Kurzemes novados: Ventspils, Talsu, Tukuma, Dienvidkurzemes un Kuldīgas novadā. 

“Vakcinācija pret ērču encefalītu ir ārkārtīgi svarīga, taču vēl viens “drošības spilvens” attiecībā uz ērču pārnēsātām saslimšanām ir apdrošināšana – it sevišķi Laimas slimības kontekstā. Protams, apdrošinoties mēs nevaram novērst saslimšanas faktu, taču varam atvieglot un uzlabot ārstēšanās gaitu, mazinot raizes par izdevumiem. Tieši tādēļ ERGO bez maksas iekļauj ērču encefalīta un Laimas slimības apdrošināšanu visās ERGO nelaimes gadījumu apdrošināšanas polisēs, kas tiks izdotas no aprīļa līdz jūnija beigām – lai vasaras sezona ir maksimāli droša,” informē I. Andersone.

Lai izvairītos no ērcēm:

-    ieteicams lietot speciālos līdzekļus ērču aizbaidīšanai; 
-    rūpīgi nosegt apdraudētāko ķermeņa zonu – potītes; 
-    vilkt gaišu apģērbu, uz kura ērces būs vieglāk pamanāmas; 
-    pēc pastaigas noskaloties karstā dušā, rūpīgi pārbaudīt ādu, drēbes un matus gan sev, gan bērniem, kā arī mājdzīvnieku kažoku, jo ērces no tā var pārrāpot pie cilvēka.

Ja ērce tomēr piesūkusies, to būs vieglāk izvilkt ar rotējošām kustībām – pagriežot. Ērci nedrīkst saspiest, un piesūkšanās vietu nevajadzētu iesmērēt ar eļļu, jo tas var veicināt ērces ķermeņa satura un slimības izraisītāju iekļūšanu cilvēka organismā. Lai novērtētu saslimšanas risku, vēlams veikt noņemtās ērces testēšanu laboratorijā un uzzināt, vai tā bijusi inficēta.

 

Papildu informācija:
Guna Kaše
sabiedrisko attiecību vadītāja 
ERGO Insurance SE Latvijas filiāle
ERGO Life Insurance SE Latvijas filiāle
Skanstes iela 50, Rīga, LV-1013
Tālr. 67081941
Mob.tālr. +371 26041749
E-pasts: guna.kase@ergo.lv