ERGO aicina vecākus pārrunāt ar bērniem drošības jautājumus aktīvās atpūtas laikā

Publicēts: 09.04.2020.

Apdrošināšanas sabiedrības ERGO apkopotie dati liecina, ka līdz ar siltāka laika iestāšos pieaug nelaimes gadījumu riski, kas saistīti ar aktivitātēm svaigā gaisā. Šogad jau saņemti vairāki atlīdzību pieteikumi par pavasara sezonai raksturīgiem nelaimes gadījumiem, tai skaitā gadījumiem, kuros traumas guvuši bērni. Saskaņā ar ERGO statistiku pērn katrs piektais nelaimes gadījumu apdrošināšanas pieteikums bija par negadījumu, kurā traumas guvis bērns. Pārgalvīga braukšana ar riteni, skrituļslidām vai skrejriteni nereti beidzas ar dažāda rakstura traumām, tāpēc ERGO aicina vecākus pievērst īpašu uzmanību bērnu drošībai un pārrunāt drošības noteikumus, vienlaikus atkārtoti atgādināt par valstī noteiktajiem piesardzības pasākumiem saistībā ar COVID-19 saslimstības risku mazināšanu.  

Līdz ar siltā laika iestāšanos arvien vairāk laika tiek pavadīts svaigā gaisā, ļaujoties dažādām sportiskām aktivitātēm. Taču nereti, baudot aktīvo atpūtu, tiek gūtas traumas neuzmanīgas un pārdrošas rīcības dēļ. Tāpēc pirms atsākt aktīvo velosezonu, skrituļošanu, lēkāšanu uz batuta un citas aktīvās nodarbes, mēs aicinām vecākus atgādināt bērniem par drošības noteikumiem, lai mazinātu dažādus traumu riskus. Neraugoties uz valstī noteiktajiem distancēšanās noteikumiem, diemžēl var novērot, ka daudzstāvu namu pagalmos un piemāju parkos nereti bērni un jaunieši šos noteikumus neievēro un turpina pulcēties draugu lokā. Vecāku pienākums un atbildība ir rūpēties par bērnu drošību, tāpēc, pārrunājot drošības jautājumus, ir īpaši svarīgi atgādināt arī par valstī noteiktajiem piesardzības pasākumiem. Ievērojot savu personīgo drošību, mēs varam pasargāt ne tikai savu, bet arī līdzcilvēku veselību un pat dzīvību,” norāda Ilze Andersone, ERGO Atlīdzību departamenta direktore.

 
Analizējot saņemtos apdrošināšanas atlīdzību pieteikumus par bērnu gūtajām traumām, ERGO apkopojusi informāciju par raksturīgākajiem negadījumu apstākļiem un iemesliem pavasarī. Visbiežākās traumas ir sasitumi, roku un kāju lūzumi, kā arī smadzeņu satricinājumi un citas galvas traumas. ERGO aicina vecākus regulāri pārrunāt ar bērniem drošības aspektus, kas jāievēro.  

Drošība aktīvās atpūtas laikā


Aktīvā atpūta svaigā gaisa ir veselīga, tomēr šobrīd ārkārtējās situācijas laikā jāizvēlas tādas aktīvās atpūtas iespējas, kas ļauj ievērot visus sociālās distancēšanās noteikumus. Būtu jāizvairās no publisko rotaļu laukumu apmeklēšanas un aktīvās atpūtas zonām, kur ir iespējama saskarsme ar citiem cilvēkiem. Tā vietā ieteicams būtu doties ārpus pilsētas vai attālākām teritorijām, kur ir pēc iespējas mazāka saskarsme ar citiem cilvēkiem. Ja nav iespējams doties attālāk no pilsētas, tad aktīvās atpūtas baudīšanai izvēlēties to dienas laiku, kad ir mazāk cilvēku un ievērot distanci no citiem cilvēkiem.  


Dodoties garākās pastaigās ārpus mājas vai braucot ar kādu no atpūtas pārvietošanās līdzekļiem, īpaši svarīga ir bērnu drošība. Šobrīd bērniem ir plaša pārvietošanās līdzekļu izvēle: velosipēdi, skrituļslidas, balansa riteņi, parastie un elektriskie skrejriteņi u.c. Turklāt katram no šiem pārvietošanās līdzekļiem ir sava braukšanas specifika un drošības aspekti, kas jāņem vērā. Vecākiem regulāri vajadzētu atgādināt bērniem par satiksmes drošības noteikumiem un to obligātu ievērošanu. Neatkarīgi no tā, vai tiek braukts pa tuvējo piemājas ceļu, koplietošanas vai savu pagalmu, ir svarīgi, ka  bērns ir iepazinies ar ceļu satiksmes noteikumiem. Vienlaikus gan mazajiem velosipēdistiem, gan skrituļotājiem un citu ierīču lietotājiem ir nepieciešams parūpēties arī par drošības elementiem: ķiveri, roku un kāju aizsargiem. Tāpat nepieciešams bērnam izskaidrot, ka skaļa mūzikas klausīšanās austiņās apdraud viņa drošību gan atrodoties uz ceļa, gan piemājas pagalmā. 


Pēdējā gada laikā strauju popularitāti guvuši elektriskie skrejriteņi. Daļa vecāku šo pārvietošanās līdzekli iegādājušies arī bērniem. ERGO speciālisti vērš uzmanību uz to, ka pārvietošanās ar šo transportlīdzekli var būt īpaši bīstama. Vairākās valstīs ir aizliegta elektrisko skrejriteņu lietošana bērniem līdz 12 vai 14 gadu vecumam, jo tie var attīstīt ātrumu pat virs 25 km/h, kas var būt par iemeslu nopietnām traumām. Kamēr Latvijā ceļu satiksmes drošības noteikumos nav iekļauti speciāli noteikumi šim transportlīdzeklim un nav skaidri definēti to lietošanas drošības pamatprincipi, ERGO aicina izvērtēt visus drošības aspektus pirms ļaut saviem bērniem bez pieaugušo uzraudzības pārvietoties ar elektriskajiem skrejriteņiem. 


Drošība mājās un ārpus tās


Liela daļa bērnu šobrīd valstī noteiktajā ārkārtējā stāvokļa laikā savu ikdienu pavada mājās, līdz ar to ERGO speciālisti atgādina, ka būtiski ar bērniem pārrunāt drošību mājās, piemēram, ugunsdrošības, elektrodrošības jautājumus, kā arī atgādināt par rīcību situācijās, kad nepieciešama palīdzība, tostarp atgādinot operatīvo dienestu tālruņa numuru 112. 


Būtiski izskaidrot arī par potenciāli bīstamiem objektiem māju tuvumā, piemēram, pamestām ēkām, būvobjektiem, slēgtajām teritorijām, kur uzturēšanās var būt bīstama vai draudēt ar civiltiesiskām sekām. Jāizskaidro, ka pastaigas pa pamestām jaunceltnēm un ēkām ir aizliegtas un var būt ļoti bīstamas, jo ir iespējams nokrist no liela augstuma, iekrist bedrē ar būvgružiem, tādējādi gūstot nopietnas veselības problēmas un pat apdraudot savu dzīvību.


Attālinātās mācības un drošība internetā


Attālinātās mācības ir cieši saistītas ar aktīvu mobilo ierīču un interneta resursu lietošanu. Tādējādi ir būtiski pārrunāt ar bērniem gan ierīču lietošanas paradumus, gan arī droša interneta lietošanas noteikumus. Tā ir iespējams izvairīties no nepatīkamām situācijām vai pat finansiāliem zaudējumiem. ERGO iesaka vienoties ar bērniem, cik daudz laika ir nepieciešams veltīt mācību procesam un cik laika atvēlēt izklaidēm un spēlēm tiešsaistē. Tad gan bērniem, gan vecākiem būs vienota izpratne un skaidri noteikumi, pēc kuriem vadīties. 

Papildu informācijai: 
Agnese Grīnberga
ERGO Korporatīvās komunikācijas vadītāja
Tālr.: 67081941, mob. 22323988
E-pasts agnese.grinberga@ergo.lv