Ziemā jumtus jātīra regulāri

Informācija publicēta: 23.12.2021.

Šomēnes laikapstākļi mūs lutina, ļaujot izbaudīt īstu ziemu. Taču baltā sniega sega līdzi nes arī bīstamas situācijas - milzīgas kupenas krājas ne tikai uz zemes, bet arī uz jumtiem. Apdrošināšanas sabiedrība ERGO atgādina: namīpašnieki un apsaimniekotāji ir atbildīgi par jumtu savlaicīgu notīrīšanu. Ieteicams to veikt arī no terasēm, siltumnīcām un citām konstrukcijām, lai zem biezā sniega tās nedeformētos vai neielūztu. Tikai par laikus apsekotiem, regulāri tīrītiem jumtiem pieejamas apdrošināšanas kompensācijas bojājumu gadījumā.

"Bieži vien namīpašnieki neizprot, ka ne visas konstrukcijas ir paredzētas lietošanai ziemas apstākļos. Siltumnīcas, vasaras terases un lapenes, dažādas metāla konstrukcijas un pagaidu būves visbiežāk ir konstruētas, neierēķinot biezas sniega segas noslodzi. Intensīvas snigšanas laikā nenotīrītas, tās var sabrukt zem sniega masas. Aicinām pievērst uzmanību šādu konstrukciju ražotāju norādītajām tehniskajām un ekspluatēšanas prasībām," ERGO atlīdzību departamenta direktore Ilze Andersone.

Kā liecina ERGO dati, kopš šī gada ziemas sākuma ir saņemti aptuveni septiņdesmit atlīdzību pieteikumi par privātīpašuma bojājumiem, no kuriem katrs ceturtais ir saistīts ar dabas stihiju, tai skaitā- sniega nodarītiem postījumiem. ERGO pieredze liecina, ka daļā pieteikto apdrošināšanas gadījumu nav ievēroti noteikumi: jumti nav tīrīti, tiek bojātas ziemai nepiemērotas pagaidu būves un dārza konstrukcijas.

ERGO atgādina, ka intensīvas snigšanas apstākļi nozīmē 20 cm biezas sniega kārtas izveidošanos 12 stundu vai īsākā laikā, ko apliecina īpašumam tuvāko Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra staciju mērījumi. Namu un ēku saimniekiem vēlams pievērst īpašu uzmanību pastiprinātas snigšanas brīdinājumiem un savlaicīgi ieplānot jumtu tīrīšanas darbus, kas būtu jāveic ne vēlāk kā 5 dienas pēc intensīvās snigšanas. Ņemot vērā, ka jumtu tīrīšana ir paaugstinātas bīstamības nodarbe, ERGO aicina izmantot visus iespējamos drošības līdzekļus un stiprinājumus un, ja iespējams, piesaistīt profesionālus jumtu tīrītājus.

Ja zem sniega smaguma sagrūs konstrukcija, kas nav paredzēta izmantošanai ziemas apstākļos, apdrošināšanas kompensācija var tikt pamatoti atteikta. Tādēļ ieteicams novērst visus potenciālos riskus, regulāri tīrot gan jumtus, gan mājas apkārtni un neaizmirstot arī par dārza būvēm. Ilze Andersone norāda: "Nenotīrīti jumti var radīt drošības riskus ne tikai ēkas īpašniekiem, bet arī garāmgājējiem un pie ēkas novietotu transporta līdzekļu īpašniekiem. Jāatceras, ka privātīpašums - tā ir atbildība un īpašnieka atbilstoša rīcība."