Jautājumi un atbildes

atbildes:

Kā tiek izmaksāts uzkrājums?

Uzkrājumu izmaksājam apdrošināšanas termiņa beigās (laikā, kad vēlies aiziet pensijā). Vari izvēlēties saņemt visu kapitālu uzreiz un izlietot to pēc saviem ieskatiem, vai arī saņemt pensiju uz noteiktu laiku – 5, 10 vai 20 gadiem. Izvēloties pēdējo, termiņu iespējams noteikt ilgāku, jo nāves iestāšanās gadījumā, atlikušais kapitāls tiks izmaksāts tevis izvēlētam labuma guvējam (mantiniekam).
 

Kā saņemt nodokļu atvieglojumus?

  • Lai saņemtu nodokļu atvieglojumus, Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniedz Gada ienākumu deklarāciju. Tagad to  vari izdarīt dažu minūšu laikā, izmantojot Elektroniskās deklarēšanās sistēmu (EDS)
  • Deklarāciju par iepriekšējo gadu vari iesniegt, sākot ar 1. martu. Ir iespējams deklarēt maksājumus arī par iepriekšējiem trīs gadiem, ja tas nav izdarīts līdz šim
  • Deklarācijai nav jāpievieno nekādi dzīvības apdrošināšanas maksājumus apliecinoši dokumenti vai izziņas, jo informācija par veiktajām iemaksām jau būs pieejama un deklarācija automātiski aizpildīta – atliks vien norādīt savu norēķinu kontu un apstiprināt deklarāciju 
  • Pēc deklarācijas iesniegšanas VID veiks nodokļu atvieglojumu aprēķinu un pārskaitīs nodokļu atvieglojumu naudu uz norādīto bankas kontu trīs mēnešu laikā no iesniegšanas brīža

Kādi ir nosacījumi, lai saņemtu nodokļu atvieglojumus?

  • Līguma termiņš ne īsāks par 10 gadiem;
  • Iemaksas nepārsniedz 10% no tavas gada bruto darba samaksas (kurai tiek piemērota 20% IIN likme; darba samaksa pirms nodokļu nomaksas).

Kas notiek, ja apdrošinātais iet bojā?

Ja apdrošinātais iet bojā, neatkarīgi no tā, kur un kā iestājusies nāve, uzkrāto kapitālu saņems līgumā noteiktais mantinieks.

Cik būs jāmaksā, lai veiktu uzkrājumu?

Lai noteiktu optimālo uzkrājuma apjomu, ieteicams rēķināties ar vēlamo pensijas vai uzkrājuma apjomu, kā arī ņemt vērā to, cik lieli ir gada ienākumi. Rēķinies, ka 20% nodokļu atlaide tiks piemērota tikai iemaksām, kas nepārsniedz 10% no gada darba algas (pirms nodokļu nomaksas). Pārējais ir tavā ziņā – iemaksas vari veikt regulāri (reizi mēnesī vai gadā) vai neregulāri pēc saviem ieskatiem un iespējām, katru reizi mainot iemaksu apjomu.

Vai izmaksas apliekas ar nodokli?

Ir piemērojami spēkā esošie Latvijas Republikas nodokļi.

Apdrošināšanas atlīdzība, kas tiek izmaksāta apdrošinātā nāves gadījumā vai par papildapdrošināšanas gadījumu, netiek aplikta ar nodokļiem.

Līguma termiņa beigās, saņemot uzkrātos līdzekļus, tiek aprēķināts tikai kapitāla pieauguma nodoklis 20% apmērā no starpības starp saņemamo uzkrājumu un kopējām iemaksām. Atlīdzības saņēmējam par nodokļu aprēķināšanu un ieturēšanu nav jāuztraucas, jo to veiks ERGO.

Šajā lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Turpinot lapas apmeklējumu jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Vairāk par mūsu sīkdatņu lietošanas politiku lasiet šeit.