Kā pasargāt sevi uz slidenām ietvēm?

Informācija publicēta: 21.12.2021.

Lai arī sniegota ziema priecē acis un dvēseli, laikapstākļu maiņās tā var kļūt par apgrūtinājumu. Nenotīrītas un nenokaisītas ietves, kā arī no sniega neattīrīti jumti var nopietni apdraudēt gājējus. Būtiskus traumatisma riskus rada atkala, kas pāris minūšu laikā spēj visu pilsētu pārvērst milzīgā slidotavā. ERGO speciālisti iesaka, kā pasargāt sevi šajā laikā.

Pēdējās nedēļās pieaudzis negadījumu skaits, kuros iedzīvotāji guvuši sasitumus, lūzumus, sastiepumus un mežģījumus, ko veicinājis apledojums īpaši atkalas laikā.

“Visbiežāk cilvēki paslīd uz ietvēm vai izkāpjot no transportlīdzekļa. Tomēr daudzi pat netiek tālāk par nama ārdurvīm,” stāsta apdrošināšanas sabiedrības ERGO Atlīdzību regulēšanas departamenta vadītāja Ilze Andersone. Tipiskākās pieteiktās traumas šādos gadījumos ir roku un plecu sasitumi, lūzumi, sastiepumi, kā arī kāju (īpaši potīšu) mežģījumi.

ERGO speciālisti iesaka ziemā biežāk nekā citos gadalaikos interesēties par laika prognozēm un ieklausīties laika ziņās. Vienmēr ir vērts novērtēt reālos apstākļus aiz loga. Ja gaisa temperatūra saglabājas zem nulle grādiem un līst sasalstošs lietus, noteikti jābūt īpaši uzmanīgiem. “Dodoties ārpus telpām, vienmēr būs prātīgi iziet laikus, lai nav jāsteidzas, kā arī izvēlēties atbilstošus apavus ar zemu, rievotu zoli. Papildu drošībai virs apaviem var izmantot speciālās gumijas uzlikas ar metāla radzēm,” iesaka Ilze Andersone.

Ja cilvēks gūst traumu uz apledojušas ietves, ir jāsauc ātrā palīdzība vai, ja trauma nav tik nopietna, pēc negadījuma jādodas pie ārsta. Ja cietušais cilvēks ir iegādājies nelaimes gadījumu apdrošināšanu, pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā mēnesi no negadījuma dienas, ir jāinformē savs apdrošinātājs, jāsaglabā un jāiesniedz visi dokumenti, kas apstiprina negadījuma iestāšanās vietu, laiku, citus būtiskus apstākļus par gūto traumu (ārsta izziņa vai slimnīcas izraksts u.c. dokumenti). Svarīgi šajā laika posmā ir pieteikt tieši negadījumu, jo iesniegumu ar dokumentiem var papildināt arī vēlāk. Kā rāda ERGO apkopotie dati, atlīdzību izmaksas šādos gadījumos svārstās no 200 līdz 500 eiro atkarībā no apdrošinājuma summas.

ERGO aicina namu īpašniekus un apsaimniekotājus būt atbildīgiem – savlaicīgi notīrīt ēkai piegulošās ietves, sniegu no jumtiem un ievērot citas drošības prasības. Draudzīgu vidi radām mēs paši! Ir svarīgi nepieļaut tās bīstamību un pasniegt palīdzīgu roku tiem, kuri cietuši.